obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Återvinnings- och miljöstation

För att få bättre ordning på klubben har vi ordnat med viss typ av återvinning. Inne i ”sliphuset” kan du lämna olja (som tidigare) och utanför finns nu fat för oljefilter och färgrester. Snart kommer även en låda för batterier. Var snäll och lämna inget annat eftersom ingen kommer att ta rätt på det utan det blir bara en källa till oreda och otrivsel.

Med vänliga hälsningar,

Styrelsen