obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Besök på Operans/Dramatens kulissverkstad

Välkomna till ett besök på Operans och Dramatens kulissverkstad den 13 mars 2019 mellan 18-20. Kalle Ottosson (varvschef) guidar oss runt i lokalerna.

Föreningen bjuder på kaffe/te efteråt.

Adress:  Kvarnholmsvägen 56, 131 31 Nacka

Buss 402 från Slussen avstigning hållplats Gäddviken, fortsätt 200 m i samma riktning som bussen. Gå in genom grinden med teatermasker. Samling vid glasentrén. Parkering finns.

Anmälan senast 5 mars till: utvecklingsgruppen@oxnobatforening.se

Max antal 20 personer,  så först till kvarn gäller.

Välkomna önskar Utvecklingssektionen!