obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Bryggsektion ur position

Höstens oväder har gjort att betongpontonen som ligger i vinkel ut från den nya träflytbryggan har slitit sig ur position. Detta har skapat ett mellanrum mellan bryggsektionerna. Var därför mycket försiktig då du rör dig på bryggan t.ex under ett vaktpass.

Leverantören av bryggan håller på och undersöker problemet och kommer åtgärda detta under januari.