obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

hamburgare

Hejsan, alla sjösättare!

Under sjösättningsdagarna kommer klubbsektionen som vanligt erbjuda toast, våfflor, fikabröd och varm och kall dryck till hungriga sjösättare.

Eftersom corona-eländet fortfarande omöjliggör grillande av hamburgare och korv under sjösättningsdagarna, kommer klubbsektionen istället förstärka menyn med lite matigare mackor och ”dagens rätt” (=överraskning).

Så välkomna att ta en paus i båtpysslandet och kom mumsa på något gott i solens sken!

Glada hälsningar,
Klubbsektionen