obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Höstens första klubbsegling

Gick av stapeln 18/8, väderprognoserna lovade sydliga vindar på 9 sekundmeter med 15 i byarna.
Banan gick ut ur viken och upp till pricken vid Toklo, ner till Stenskärbankspricken, upp runt Vettskär och i mål.
Dagen till ära hade vi gäster från Morarnasbåtklubb, Anders med sin Corsair 28 och Pontus med sin Elan 333. Från Oxnö var det Taisto och Lasse som seglade Taistos Vigg, Jocke med NF, Stig och Nisse med varsin S30 och Tomas & Mattias med First 34.7.

Vi hade lite skilda åsikter om SRS tal och avdrag för fock, där jag (Tomas) som tävlingsledare hade fel, det ger en sänkning på 0,01.

Snabbast runt på omräknad tid var Nisse följt av Tomas & Mattias, Stig & Inger, Jocke, Pontus, Taisto och Anders hade mest omräknad tid på sig.

Nästa segling är Södertörns pokalen på lördag.