obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Inbrott på varvet

Tyvärr har vi drabbats av ett inbrott på vår båtklubb. Detta uppmärksammades av vakten den 13 februari. Ett hål har klippts upp i staketet och hittills har vi kunnat konstatera att någon oberhörig har varit inne i en båt. Därför är det bra att så snart som möjligt åka ut till Oxnö och titta till sin båt. Förhoppningsvis har vi inga fler påhälsningar i båtarna, men om så inte är fallet,  glöm inte att polisanmäla detta.

Björn Hollertz