obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Information från Polisen.

Polisen informerar om festival på Oxnö.

Jag skriver i förebyggande syfte till er.
Under helgen den 24-26 juli kommer det att vara en festival på Oxnö. I nuläget är 500 personer beräknade att deltaga på denna festival, men vi tror att det kommer fler än så. Med tanke på väder och vind som för närvarande råder hos oss och att vissa festivaldeltagare därför kanske behöver söka övernattningsmöjligheter, så ber vi er hålla uppsikt över era båtar.

Hälsningar
Bitte Svensson
Lokalpolisområde Haninge/Nynäshamn