obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Medlemmar på långsegling i Medelhavet

Ni vet väl att en av våra medlemmar Bluesette Med Lasse och Christine ombord befinner sig på seglats i medelhavet. De har en fin blogg där man kan följa deras resa genom europa ned till medelhavet. Kanske kan inspirera en och annan att göra loss tamparna.

www.hmpge.com/bluesette

Hälsningar,

Magnus