obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Ornö runt 2024

Nu när sjösättningen är i full gång och vi har en härlig sommarsäsong framför oss så vill jag passa på att informera er om Ornö runt.

Den går av stapeln den 18/5 och all information om seglingen och anmälan finns under länken nedan: https://ornorunt.se/

Observera att detta inte är en klubbkappsegling utan en stor tävling i som finns i vårat närområde (Information om våra klubbkappseglingar kommer inom kort!)

Anmälan senast: 12/5

Anmälningsavgift: 400 kr 

Har ni ytterligare funderingar kring denna kappsegling kan ni höra av er till Staffan Ljung (Arrangör Ornö runt): s.g.t.ljung@gmail.com