obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Säkerheten på Båtklubben

Vid ett sent besök på båtklubben (söndag den 15 november) upptäckte en medlem att klubbhuset var olåst och belysningen i huset var tänd trots att han var ensam på området.

Vill därför uppmana alla som lämnar klubben att låsa både klubbstugan  och grindar vid hemgång. Naturligtvis också släcka belysningen i klubbstugan.

Björn Hollertz