obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Se över täckställningarna

Den senaste tidens hårda vindar har gått hårt åt presenningar och täckställningar. Min (Andreas) egen presenning var på väg att ta semester och flyga iväg till sydliga breddgrader för några helger sedan. Så det är en god idé att ta en tur förbi varvet och kolla era båtar om ni inte redan gjort det den senaste tiden.