obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Sol och vind

Söndagens segling bjöd på både sol och vind. Seglingen gick ut på Mysingen och Fjäderholmarna rundades moturs tilllika Stenskärsbank och Stora Roth.
Snabbast runt var Tommy Söderberg med sin Rival 22, följd av Taisto med gast en Albin Vigg, familjen Andersson med sin S30:a, Tomas i Smaragden, Kåre Sundelin i en Laurinkryssare följt av Lasse i en Albin Vega. Stängde grinden gjorde söndagens förstagångsseglare Joakim Gyllsdorff i en Maxi 77:a. Hela fältet var väl samlat.