obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Studiebesök hos segelmakeriet UK Syversen

Utvecklingsgruppen  inbjuder OBF:s medlemmar till studiebesök hos UK Syversens segelmakeri den 28 januari 2014 klockan 18.30. Förutom rundvandring i lokalerna kommer Mikael Olesen berätta om

  • Segelvård
  • Material
  • Trimning

Vi behöver en anmälan senast den 10 januari till Björn, bjorn.hollertz@expressen.se, 070-5952986.

Välkomna,

OBF:s Utvecklingsgrupp

UK Syversens segelmakeri
Fräsarvägen 7 B
Länna industriområde