obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Studiebesök på Gålöbasen

Vi har möjlighet att få besöka Gålöbasen den 14 maj.
Vi har fått följande instruktion:

 

“Ni är välkomna den 14:e kl 10:00 vid grinden till vårt område. Då det är militärt område så behöver vi lite extra:

1)  För svenska medborgare behöver vi, vid grinden då ni kommer, en lista på deltagarna med namn och de första 6 siffrorna i personnumret

2)  För utländska medborgare behöver vi namn och nationalitetsuppgifter en vecka före alltså den 7:e maj.

Det skall bli roligt att få presentera vad vi gör för er. För den som vill läsa på lite i förväg kan de göra det via vår hemsida www.veteranflottiljen.se. Där finns även länkar till de olika fartygen.
Välkomna!”

 

Anmälan med namn och personnummer (6 siffror) skickas till: utvecklingsgruppen@oxnobatforening.se senast 6 maj.