obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Varvssektionen söker funktionärer

På grund av flytt och annat så har vi tappat några riktiga trotjänare inom varvssektionen. Det gör att vi i år är i stort behov av några nya funktionärer som är intresserade av att göra en insats inom klubben. Det handlar främst om arbetet under sjösättnings- och torrsättningsdagarna.

Har du god känsla för att ställa upp/palla upp båtar på land? Är ok med att krypa omkring under båt och vagn? Har högt säkerhetstänk? Då kanske du är precis den vi söker.

Hör av dig till Kjell Bergström (vice varvschef, 08-94 64 33) eller mig så kan vi berätta mer.

Anne-Catrin Strömbäck, varvschef, 070-594 61 82