obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Arbetsdagar – tag med 17 mm och 19 mm hylsor

Det är många Y-bommar som ska monteras på bryggorna under arbetsdagarna i helgen 10-11 mars. För att arbetet ska gå så fort som möjligt behöver vi fler hylsor av storlek 17 mm och 19 mm. Så vi uppmanar alla som har hylsor hemma att ta med dem så att så många som möjligt kan jobba samtidigt med att montera bommar.

Väl mött i helgen!