obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Enkät: har din båt toa med septiktank?

Utvecklingsgruppen har fått i uppgift att förbereda klubben på den kommande lagstiftningen gällande förbud att tömma toaletterna direkt i vattnet. Vi har kontakt med andra klubbar på Gålö och tillsammans har vi för avsikt att bearbeta Skärgårdsstiftelen för att undersöka möjligheten till en gemensam anläggning för toatankstömning. En av frågorna som då uppkommer är vilken kapacitet en sådan anläggning bör ha. Svara därför gärna på denna enkät så att vi kan få en uppfattning om hur många av våra båtar som omfattas av den nya lagstiftningen.

[poll id=”3″]