obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Ett par ”kom ihåg”

Sommartrailerplatser Du som har trailerplats för trailer och båt under sommaren får disponera platsen under tiden 14 maj – 10 september. Platsen ska således vara tom  och ledig fr o m den 11 september för att användas som uppställningsyta för båtar vid höstens torrsättning. Trailers Samtliga trailers som finns på klubben ska vara märkta med namn och/eller medlemsnummer.