obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Inbrott hos OBF

Idag söndag den 27 januari uppmärksammades det att vi tyvärr har haft inbrott på vårt varv. Lås har klippts av och staket är uppklippt, samt vad som kunnat konstateras så här långt försök att stjäla en mindre fyrtaktsmotor.Staketet är lagat och nytt lås på plats.
Kan vara bra att åka ut och se till båtarna. 

Med vänlig hälsning

Björn  Hollertz