obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Info från ordförande

Klargörande gällande årsmötet.

Jag skrev i nyhetsbrevet att man skall anmäla sig till årsmötet. Anmälan gäller deltagande i den efterföljande lunchen. Årsmötet krävs det naturligtvis ingen anmälan till.

 

Stormen i veckan.

Jag vill uppmana alla medlemmar att se till sina båtar efter stormen. Det är många skadade täckningar och stöttningen till båtarna som behöver ses över efter de stora krafter som var lösa under blåsten.