obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Stöld från/ur båt

Under julhelgen har en medlem i vår förening fått besök av tjuvar som bl.a stulit en del instrument i hans båt. Båten, en Bavaria 30 ligger på land.

Vi vet inte idag om det är fler båtar som är besökta. Dessutom har en hel del båtar fått skadade presenningar efter stormen  Alfrida.

Så ni bör kontroller era båtar så snart ni kan.

Charlie Rydén

Vaktchef