obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Information från Polisen

Med anledning av meddelande från Polisen, se nedan, så ber vi alla vara extra uppmärksamma vid besök på båtklubben.

Hej!

Jag skriver till er för att göra er uppmärksamma på att det har varit många båtstölder, stölder av båtmotorer och stölder ur båtar den senaste tiden i vår kommun. Områden vi känner till för närvarande som drabbats är:

 

Muskö

Österuddsvägen, Kanadavägen, Näsängsvägen, Hyttavägen, Vinteruddsvägen

 

Hårsfjärden

Årsta Havsbad, Berga

 

Dalarö

Karlslund,

 

Gålö

Skälåkersvägen, Björnövägen, Finkarudden

 

Västerhaninge

Örlogsberga Båtklubb Dahliavägen, Häringe Båtklubb, Åmundsvik Östnoravägen

 ”