obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Just nu inget färskvatten i klubbhuset

Vi har tyvärr fått problem med färskvattenpumpen på klubben. Den måste renoveras eller bytas. Fram till att den är åtgärdad finns det inget rinnande vatten i klubbhuset. Vi har inget färdigdatum när felet är/blir åtgärdat. Som tur är så sker det nu, istället för under högsäsong.

När ni skall gå vakt så bör ni alltså ta med er eget vatten för att dricka eller koka kaffe på. Vi återkommer så fort vi har mer information med ett nytt nyhetsbrev.