obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Muskö Runt 11/6

Nu på lördag kommer en gammal klassiker och mycket trevlig kappsegling att gå av stapeln. Kappseglingen arrangeras av Västerhaninge Båtsällskap och som rubriken anger heter den Muskö Runt.
Precis som vår egen kappsegling Södertörnspokalen är den väldigt familjär och rekommenderas varmt av oss som har seglat den förr.
För mer info och kontaktuppgifter kan ni beöka VBS hemsida. http://www.vbs-ostnora.se/