obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Ny kassör i OBF

Det är med stor glädje som Oxnö Båtförenings styrelse välkomnar Per-Erik Mattsson som ny kassör i föreningen. Per-Erik är nybliven pensionär och lycklig ägare av en Albin 25. Han har varit medlem i föreningen sen 1999. Per-Erik har ett förflutet i fastighetsbranschen där han jobbat med ekonomi, finansiering och IT de senaste 22 åren. Om han inte är hemma i Haninge så är han troligen uppe i fjällen och åker skidor vilket han tycker är bland det roligaste som finns.