obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Ramputläggningen något framflyttad

Som ni som varit på varvet under veckan säkert sett, så har ramputläggningen blivit framflyttad. Underlaget som rampen skall ligga på var inte tillräckligt avjämnad. Nästa vecka på måndag kommer grävmaskinen fylla på med mer finkross och jämna av så att rampen kan läggas ut under nästa vecka.