obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Resan till Hangö i Finland

Lördag morgon klockan 07:25 puttrade vi iväg från Oxnö båtförening med målet inställt på Hangö i Finland, ca 150 distans bort. 10:30 fick tyvärr Per problem med sin motor. Så vi fick lämna dom i den svenska skärgården. Två båtar och elva personer (samt Bompa, Ronalds hund) nådde i alla fall målet i Hangö.

1

Hamnarna som vi besökte i Finland blev som planerat: Hangö, Rosala, Lökholm samt Finska Utö. Rosala hade en fin gästhamn, där hamnkaptenen var riktigt pratsam efter en lång vinter utan turister. Han pratade under tiden medan vi försvann bort över fjädern.

Vid Lökholm låg vi längs med en kaj. På Lökholm har Ronald släktingar, deras vedeldade bastu fick vi låna. Från fönstret i bastun hade vi utsikt över viken och våra båtar.

2

3

Här ser ni delar av besättningen på DREAM under färden mellan Lökholm och Finska utö.

Från Finska utö tog vi skuttet över till Sandhamn i Sverige, ca 80 distans. På söndagen blev sista etappen från Sandhamn till Oxnö båtförening som fullbordade varvet till Hangö. Nu planerar vi inför nästa vårs seglats 2015. Målet är då Litauen.

Seglarhälsningar,

Per-Gunnar Andersson, utvecklingsgruppen