obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Säkra pallning och täckning av din båt

De senaste dagarnas hårda vindar har gått hårt åt presseningar och täckställningar på varvet och jag vill uppmana alla medlemmar att åka ut och kontrollera sina båtar. Kolla även pallningsmaterial noga då detta utsätts för hög påfrestning vid hårda vindar. SMHI varnar för fortsatt hårda vindar i delar av landet de kommande dagarna.