obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Sökes: samordnare för självupptagarna

Det har under de senaste åren blivit fler självupptagare på lilla plan (självupptagare är den som på egen hand sköter sjösättning och upptagning av sin båt). I kombination med att många av dessa har egna trailers så blir området lätt rörigt och det kan vara svårt att komma åt. Dessutom verkar vissa båtar ha växt fast….

Har du lust att engagera dig i lite klubbarbete och hjälpa till med att bringa lite mer ordning kring självupptagarna på lilla plan? Hör av dig till någon i styrelsen så kan vi berätta mer.

Med vänliga hälsningar,

Styrelsen

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *