obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Söndagssegling 2011-08-14

Söndagens seglingar var tänkta att seglas i 5-8 m/s från öst, det ostliga stämde men det var närmare 10 m/s med byar på uppåt 15.
Banan sträcke sig ut ur viken , runda pricken vid Stenskärsbank motsols följt av runda Vettskär motsols och tillbaks in i viken.
Vid första start 11.30 startade Kåre med sin Laurinkryssare. 10 minuter senare startade Joakim med sin NF, Johan och besättning med sin Ohlson 8:8, Björn med sin Nicholson 1/2 ton. Vid 11.50 startade sista gruppen med Stig och Ingrid i S30, Tomas med hjälp av Henrik i First 34.7 och Johan med Wasa 31R, eller Johan var i sista startgruppen men kom inte iväg förrens 5 minuter senare.
Ut ur viken bjöd på kryss med kraftiga byar och här vände Kåre och Joakim. Benet ner till Stenskärsbank var ett sträckben för alla och benet upp runt Vettskär blev ett kryssben om man inte tog god höjd redan från pricken. Tillbaks in i viken var det ren undanvindsåka. Först i mål var Tomas tätt följd av Stig, Johan med Ohlsson, Björn och Johan.
Slutstriden på omräknad tid blev mellan Stig med S30 och Johan med Ohlson där det bara skiljde 6 sekunder till Stigs fördel.

Resultat 110814
1 Stig Andersson, S30
2 Johan Öhrn, Ohlson 8:8
3 Tomas Sund, First 34.7
4 Björn Sjölund, Nicholson 1/2-ton
5 Johan Strömbäck, Wasa31R
7 Joakim Öberg, NF. DNF
7 Kåre Sundelin, Laurinkryssare. DNF