obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Studiebesök hos Syversens segelmakeri

Morarnas Båtklubb arrangerar ett studiebesök hos Syversens segelmakeri i Länna den 18 januari.Eftersom de har platser kvar har vi fått möjlighet att följa med.

Anmälan görs på Morarnas hemsida medlemssida/aktiviteter. Där finns det ett formulär att fylla i och sända, samt detaljerad info.