obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Extra frivillig arbetsdag lördag 2 mars

Vi behöver ca fyra frivilliga till en extrainsatt arbetsdag lördagen 2 mars mellan kl 9 0ch ca 13. Vi ska montera de sista Y-bommarna och förtöjningsöglorna på bryggorna medan det fortfarande finns is att gå på. Om du vill vara med anmäler du dig via e-mail till Ronald Karlsson. Får du ingen bekräftelse innebär det att vi redan har tillräckligt med folk och att du inte behöver komma – först till kvarn med andra ord.