obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Inbrott på varvet under julhelgen

Under julhelgen har någon gjort inbrott på varvet. Stängslet 10 meter ovanför mastskjulet har klippts upp och någon har tagit sig in på varvet. Av fotspår i snön att döma har vederbörande tagit sig in i flera båtar. Vi uppmanar alla att se till sina båtar och kontrollera om någonting försvunnit.

Händelsen är polisanmäld.

Om du har några frågor kan du ringa till vaktchef Björn Hollertz på 070-595 29 86.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *