obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Leverans av Y-bommar

Under vecka 9 kommer föreningens nya Y-bommar levereras till varvet. Bommarna kommer placeras längst ned på varvsplan så nära vattnet som möjligt. Då det rör sig om en stor mängd Y-bommar kommer framkomligheten vara begränsad fram tills bommarna är på plats på bryggorna vilket kommer ske helgen 10-11 mars.