obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Smoke on the water

Onsdagens kvällssegling gick ut till pricken Stenskärsbank och hem till båtklubben igen med ett alternativt mål vid Morarnas båtklubb (om vinden skulle dö ut). Vinden var från början nordostlig 3-4m/s för att sedan vrida mer mot ostnordost och avta till 1,5-2m/s. I väntan på att båtarna skulle komma in i viken igen så kom återigen dimman inrullande utifrån havet. Skulle de finna pricken och hitta åter till målet? I mål kom de men den alternativa bansträckningen med mål vid Morarnas båtklubb fick nyttjas. Dagens överlägsna vinnare blev Team Lekberg i NF (drygt sju minuters marginal) därefter följde Dan i RJ 85, Nisse i S30, Lasse i Vega och Mats i Bavaria 39.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *