obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Om DNA märkning

DNA MÃRKNING

Nu kommer OBF att DNA märka klubbens mest värdefulla saker som finns inom vårt område på Oxnö.

Som kanske någon har uppmärksammat har vi satt upp ett 10 tal skyltar på grindar och staket som informerar om detta.

Att DNA märka sina båtar och motorer är ett av många sätt att skydda sin egendom, som Polis och Stöldskyddsföreningen rekommenderar.

En DNA satts kan köpas på ex Clas Ohlsson eller beställas från Stöldskyddsföreningen, för en relativt låg summa pengar.