obf
obf
59°04'12"N 18°13'64"E

Oxnö Båtförening är en ideell förening med ca 350 medlemmar och ca 300 bryggplatser för båtar i varierande storlekar. Oxnö Båtförening bildades i november 1969 och har utvecklats till en omtyckt och eftertraktad båtklubb. Föreningens hamn- och varvsområde ligger vid Oxnö på södra Gålö, längst in i Långgarnsviken, vars mynnig på norra Mysingen endast ligger 2 sjömil från våra bryggor. Där utanför breder hela Stockholms södra skärgård ut sig.

Sjösättningen gick bra

Visst är det härligt att vår hamn nu ser ut som en hamn igen! Fullt med båtar, precis som det ska vara! Våra stora sjösättsättningsdagar i månadsskiftet april/maj förlöpte alldeles utmärkt, tack vare allas fina insats! Det var ett par båtar som bara precis hann sjösättas men sen direkt fick plockas upp igen (bl.a läckage). Det var snopet. Det hör inte till vanligheten men när det händer så löser vi tillsammans situationen.

Tack alla för gott samarbete och tack Anné och Lena för den goda maten under sjösättningsdagarna!

Anne-Catrin Strömbäck

Varvschef